Obrazek
Metody
Metody rehabilitacyjne:
 1. Metoda NDT-Bobath
 2. Metoda Vojty
 3. Metoda PNF
 4. Metoda Terapii Manualnej w Modelu Holistycznym
 5. Metoda Integracji Sensorycznej
 6. Metoda Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Wad Stóp u Dzieci
 7. Masaż Shantala
 8. Kinesiologi Taping
 9. Terapia wad postawy 
 10. Terapia Krzyżowo – Czaszkowa u dzieci i niemowląt
 11. Metoda Hallwicka

 
1. Metoda NDT-Bobath
To wieloaspektowe podejście do małych pacjentów (wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentującymi opóźnienia w rozwoju) biorące pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą utrudniać im pełne uczestnictwo w czynnościach życia codziennego.
Z tego względu, ocena dziecka dokonywana jest w oparciu o zrozumienie wzajemnych powiązań pomiędzy ruchem, sensoryką, percepcją i zachowaniem.
Praca z małym pacjentem polega na indywidualnym doborze ćwiczeń z wykorzystaniem różnych technik terapeutycznych tak, by rozwiązać główny problem. Dodatkowo kładzie duży nacisk na współpracę rodzic – terapeuta. Opiekunowie dowiadują się w jaki sposób dbać o rozwój swojej pociechy w domu podczas pielęgnacji, zabawy, edukacji.
Zasady metody:
- Normalizacja napięcia mięśni ( obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego)
- Hamowanie nieprawidłowych odruchów i ruchów
- Wyzwalanie ruchów i kontrolowanie ich przebiegu wspomaganiami z punktów kluczowych
- Utrzymywanie pełnej ruchomości w stawach
- Wyrabianie kontroli postawy i najbardziej jak to jest możliwe zbliżonych do prawidłowych reakcji ruchowych, a dopiero w tej formie ich automatyzacji
- Wykorzystanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach
 
2. Metoda Vojty
Jest metodą która może być stosowana u noworodków, niemowląt, dzieci starszych a nawet dorosłych.

Zadaniem terapii

 • u dzieci do 1roku życia jest torowanie, pobudzanie i ułatwianie rozwoju postawy od podporu na rękach, obrót, czworako wanie aż do chodu.
 • U dzieci starszych w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, szkolnym to bodziec dla wzrostu i rozwoju oraz zapobieganie wadom postawy
 • u dorosłych jest ona stosowana w celu odbudowania w OUN zakodowanych wzorców ruchowych np. w przebiegu udaru mózgu, stwardnienia rozsianego i innych
Dwoma podstawowymi systemami torowania odruchów w celu odzyskania koordynacji ruchowej jest odruchowe pełzanie i odruchowy obrót.
Metoda Vojty wymaga wiele od rodzica. Dzięki współpracy Rodzic-terapeuta - lekarz   neurolog dziecięcy, osiąga się wspaniałe rezultaty w bardzo krótkim czasie.
Bardzo ważna jest terapia w domu, wykonywana przez rodzica. Jest to klucz dla uzyskania pożądanych efektów leczenia. W tej terapii to  Rodzice, czuwają nad systematycznością prowadzenia terapii.
 
3.Metoda PNF

Metoda przyjazna dla pacjenta oparta na bezbolesnej pracy.
Terapeuta wykorzystuje silne odcinki ciała i umiejętności pacjenta do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji. W trakcie pracy z dzieckiem wykorzystywane są techniki uczące ruchu i koordynacji, stabilizujące, rozluźniające, mobilizujące, przeciwbólowe i inne, typowe dla metody, a także program ćwiczeń na materacu, nauka chodzenia, usprawnianie funkcji wegetatywnych. Zaletą metody jest możliwość pracy z dzieckiem na każdym poziomie dysfunkcji oraz niewielkie wymagania sprzętowe.
 
4. Terapia Manualna w Modelu Holistycznym
Terapia manualna holistyczna to nowoczesny, medyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w których następstwie pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej w postaci bólu.
Terapia manualna, bo dotyczy narządu ruchu. Holistyczna, bo widzi człowieka całościowo.
W zabiegach stosuje się bezpieczne i niezwykle skuteczne techniki ręczne  oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy.
 
5. Terapia Integracji Sensorycznej
Integracja sensoryczna pozwala reagować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Wpływa ona u dziecka na zdolność do nauki oraz na samoocenę.
Wszystkie informacje odbierane ze świata docierają do nas poprzez zmysły. Wszyscy jesteśmy świadomi występowania i działania zmysłu smaku, węchu, wzroku oraz słuchu. Ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasz układ nerwowy odbiera i rejestruje informacje płynące z dotyku, ruchu, siły grawitacji oraz pozycji ciała.
 
Osoby z Zaburzeniami SI nieprawidłowo interpretują odbierane codziennie informacje sensoryczne, takie jak dotyk, dźwięk, czy ruch. Jedni mogą czuć się nadmiernie bombardowani ilością bodźców, inni poszukiwać intensywnych doznań sensorycznych, a jeszcze inni mogą prezentować odmienne symptomy.

Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie oraz szybkie wdrożenie terapii aby pomóc dziecku w codziennym funkcjonowaniu.

Problemy:

A. dzieci nadmiernie reagujące na bodźce
Dzieci takie mogą:
 • Reagować na dotyk agresją lub wycofaniem się
 • Bać się wysokości i ruchu, lub odczuwać mdłości w wyniku niewielkiego ruchu bądź wysokości
 • Niechętnie ryzykować oraz próbować nowych rzeczy
 • Czuć duży dyskomfort w zatłoczonych miejscach
 • Jeść mało zróżnicowane jedzenie i/lub mieć dużą wrażliwość na zapachy
 • Być nadmiernie pobudzone i aktywne
Dzieci te mogą mieć zdiagnozowaną nadwrażliwość sensoryczną.

B. dzieci z obniżoną reakcją na bodźce
Dzieci te mogą:
 • Prezentować nadmierną aktywnością ruchową
 • Nie reagować na ból i nie zauważać innych bodźców dotykowych; często i zbyt mocno dotykać inne osoby (co może wyglądać jak zachowanie agresywne)
 • Uczestniczyć w niebezpiecznych zabawach np. zbyt wysokie wspinanie się
 • Preferować intensywne, długo trwające zabawy typu huśtanie, kręcenie, często bez objawów dyskomfortu
 • Lubić bardzo głośne dźwięki np. głośno grająca muzyka, telewizor
 • Mieć opóźnioną mowę
Dzieci te mogą mieć zdiagnozowaną podwrażliwość/niedowrażliwość sensoryczną.

C. Dzieci z zaburzeniami przetwarzania bodźców
 Często dzieci te są niezdarne, nieskoordynowane, przewracają się, mają problem z nauczeniem się wielu zabaw ruchowych.
Dzieci te mogą:
 • Mieć trudności z aktywnościami manualnymi, pisaniem, zapinaniem guzików itp.
 • Mieć słabe umiejętności z zakresu dużej motoryki np. kopanie, łapanie, rzucanie piłki
 • Mieć trudności z naśladowaniem ruchów np. w zabawie
 • Mieć trudności z utrzymaniem równowagi, wykonaniem sekwencji ruchów lub obustronną koordynacją
 • Preferować znane aktywności i zabawy
 • Preferować aktywności statyczne, siedzące np. oglądanie telewizji, czytanie książki
 • Mieć trudności z wymową
Ogólnie rzecz ujmując efektem Zaburzeń Przetwarzania Sensorycznego (zaburzeń SI) może być:
 • Podwyższony poziom pobudzenia i aktywności
 • Obniżony poziom aktywności, ociężałość
 • Trudności z koncentracją
 • Opóźniony rozwój ruchowy
 • Trudności z utrzymaniem równowagi
 • Trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową
 • Trudności z percepcją słuchową
 • Opóźniony rozwój mowy
 • Trudności z nauką: czytaniem, pisaniem, matematyką
 • Niskie poczucie wartości
 • Zaburzone relacje społeczne
 • Problemy emocjonalne
 
6.Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Wad Stóp u Dzieci
Polega na zbadaniu, zdiagnozowaniu wda w obrębie kończyn dolnych (stopa przywiedzeniowa-serpentynowa, stopa końsko-szpotawa, stopa piętowa i stopa koślawa, stopa o obniżonych łukach)Na podstawie diagnozy dobiera się odpowiednie chwyty, rozciąganie i manipulacje poprawiające rozwój oraz funkcję stopy.
Często terapię uzupełnia się bandażowaniem.

7. Masaż Shantala
Masaż Shantali zwany inaczej masażem niemowląt sprzyja budowaniu więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Dodatkowo codzienna stymulacja w postaci masażu pobudza i rozwija u naszego maluszka zmysł dotyku i czucia, wpływa normalizująco na napięcie mięśniowe a tym samym przyczynia się do prawidłowego rozwoju. Dziecko po masażu jest wyciszone, spokojne i szczęśliwe.
Masaż ten mamy mogą włączyć w codzienny rytm dnia podczas codziennych pielęgnacji niemowlęcia np. po kąpieli. Masaż jest miły, przyjemny i łatwy do wykonania.
 
8. Kinesiology Taping:
Kinesiology Taping jest metodą, która pozwala osiągać doskonałe rezultaty terapeutyczne przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape. Stosowane plastry nie ograniczają  ruchomości mięśni i stawów, wpływają na ich funkcje poprzez normalizację napięcia mięśniowego, poprawia mikro krążenie, wspierają funkcje stawów poprzez korekcję ustawienia, podporę bierna oraz poprawę propriocepcji. Kinesiotaping aktywuje endogenne systemy znieczulania. Bardzo duże efekty terapeutyczne daje połączenie tapingu z innymi metodami rehabilitacyjnymi.
 
9. Terapia Wad Postawy
Diagnostyka i terapia wad postawy polega na specyficznym połączeniu różnych ukierunkowanych technik w celu całkowitej korekcji bądź możliwie największej minimalizacji dysfunkcji. Ma na celu nie tylko samą korekcję, ale również poprawę funkcji oddychania, wzmocnienie mięśni osłabionych. Praca z dzieckiem jest indywidualna, oparta na konkretnym problemie. Terapię wspomagają proste przyrządy znajdujące się na sali (piłki gimnastyczne, lekarskie, taśmy oporowe, wałki) czyniąc pracę efektywniejszą i urozmaiconą.

10. Terapia Krzyżowo – Czaszkowa u dzieci i niemowląt
Dotyk naszych dłoni, delikatny kontakt z ciałem noworodka i wejście w jego płyn czaszkowo – krzyżowy stymuluje energię dziecka. Moment narodzin  to ogromny wysiłek dla dziecka. Jego ciało jest poddawane kompresji, przez co kości czaszki i kręgosłupa mogą się zakleszczać, spłaszczać, nachodzić na siebie. Brak dostatecznej przestrzeni w ciele noworodka powoduje nieprawidłowości w pracy układów i narządów w jego organizmie. Dziecko płacze, ma zaburzony  odruch ssania, kolki i dolegliwości oddechowe. Dzięki tej terapii jesteśmy w stanie pomóc dziecku pozbyć się napięć.

11. Metoda Hallwicka
 
Jest to metoda rehabilitacyjna w wodzie przy jednoczesnym nauczaniu pływania. Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku zarówno dla niepełnosprawnych jak i dla zdrowych. Została oceniona jako bezpieczna dla wszystkich.

KontaktIzabela Raczkowskat:   +48 661 944 808
m:   iza@sprawnymaluch.com
ul. Garncarska 23-25
67-200 Głogów